Meta sa vyhráža Európe. Vypne Facebook a Instagram?

Meta v poslednom období nemá práve na ružiach ustlané. Minulý týždeň zverejnila Meta hospodárske výsledky za posledný štvrťrok a tiež za celý minulý rok. Výsledky spôsobili paniku na akciových trhoch a Meta na hodnote stratila 200 miliárd dolárov.

Dôvodom bol pokles aktívnych používateľov (ubudol ich milión) a aj pokles príjmov. Meta, ktorá prevádzkuje Facebook a Instagram, má problém získať nových aktívnych používateľov. Tí o Facebook plný nenávisti jednoducho nemajú záujem.

Lenže zo správy pre americkú burzu vyplýva ešte niečo – Meta sa vyhráža Európskej únii, že v nej vypne svoje služby. Môže Meta v Európskej únii zbaliť kufre a zatvoriť „krám“? Skončia služby Facebook, Instagram a WhatsApp v krajinách Európskej únie?

Dáta a zasa dáta

V správe sa Facebook vyhráža, že bude musieť v Európskej únii vypnúť Facebook a Instagram. Za všetkým je prísnejšia ochrana dát používateľov v krajinách Európskej únie, ktoré sa mnohým americkým firmám nepáči a to vrátane Mety.

Podľa európskych smerníc musia firmy, ktoré poskytujú služby Európanom, nechávať užívateľské dáta na serveroch v Európskej únii. Nehrozí teda prenos dát cez Atlantik do USA. Požiadavka má celkom logické zdôvodnenie – v USA nemajú európske orgány pre ochranu osobných údajov právomoc rozhodovať a nemajú sa v prípade kontroly k dátam ani ako dostať.

Navyše v USA platia výraznejšie miernejšie opatrenia pre ochranu osobných údajov. V minulosti existovala aj obava, že sa k dátam používateľov môžu dostať aj americké tajné služby bez súhlasu európskych orgánov.

Koniec? Určite nie

Meta sa teda teraz vyhráža, že ak jej nebude umožnená dáta ukladať v USA, tak môže niektoré svoje služby v Európskej únii vypnúť. Hrdinské vyhlásenie, ktoré však treba brať s rezervou.

Európska únia je pre Metu kľúčový trh a teda sa ho dobrovoľne určite nevzdá. Ide trocha o politický boj, keď sa Meta snaží vyvolať paniku o možnom odchode Facebooku a Instagramu. Ak by Meta skutočne zbalila kufre a zavelila na odchod, tak by na to doplatila sama.

Užívatelia by to určite prežili a našli si iné alternatívy, ktoré európske pravidlá budú dodržiavať. Pre nich by paradoxne odchod Mety bol tým najlepším čo sa môže stať – získali by stovky miliónov nových používateľov.

Prečo teda Meta odchodom vlastne hrozí? Aktuálne prebiehajú rokovania medzi Európskou úniou a USA. Únia trvá na tom, že dáta používateľov majú ostať v EÚ. Americkým firmám sa však tento prístup nepáči. Museli by totiž v EÚ vybudovať viac dátových centier a to by nebolo práve najlacnejšie.

Svet bez Facebooku?

A komu by teda vlastne odchod Facebooku a Instagramu prekážal? Nikomu. Používatelia by si za pár hodín (nie dní, týždňov ani mesiacov) našli náhradu. Už teraz raketovým tempom rastie najmä TikTok a odchod Facebooku a Instagramu by mu iba pomohol.

Firmy? Na Facebooku sa udomácnili aj mnohé firmy. Aj tie by to bez Facebooku nakoniec prežili a našli by si iné alternatívy na komunikáciu so zákazníkmi. Navyše by mali európske firmy otvorenú cestu vytvoriť vlastnú sociálnu sieť – európsku. Teraz pre dominantné postavenie Facebooku veľké šance na presadenia sa na trhu nemajú.

A konkurencia? Tej by odchod Facebooku a Instagramu už vôbec neprekážal. Tí čo by v EÚ ostali by zrazu mali obrovský potenciál rastu. Stovky miliónov duší, ktoré môžu získať by pre mnohé služby bolo veľmi dobrým dôvodom na splnenie európskych pravidiel.

A čo influenceri?

Existuje však jedna skupina, ktorá by zrazu zostala bez práce – influenceri. Aj na Slovensku sa s nimi roztrhlo vrece a dnes tu máme desiatky „influencerov“, ktorých živý zverejňovanie videí a fotiek na sociálnych sieťach.

Ak by Facebook a Instagram skutočne zatvorili „krám“ a išli o „dům dál“, tak by mali hlavne influenceri smolu. Väčšina z nich sa totiž inak ako pretŕčaním sa na Facebooku a Instagrame živiť nevie.

No bohužiaľ pre nás a chvalabohu pre rádoby slovenské celebrity, odchod Facebooku a Instagramu z EÚ je takmer vylúčený. Meta by prišla o miliardy. Ak by sa Meta z EÚ stiahla, tak by to nebol pokles len o 200 miliárd dolárov. Metu by to stálo oveľa viac.

Podobné

Uvádzame nové hostingové balíky až pre 30 domén

Naposledy sme balíky hostingu menili v roku 2021 a už nastal...

Meníme ceny WordPress hostingu. Kúpite ho od 19.95 €

Ceny v obchod rastú a neustále sa zvyšujú. U nás sme sa...

Na situáciu na Ukrajine reagujú aj operátori. Volania aj roaming bude zadarmo

Vojna na Ukrajine sa priamo dotýka aj ľudí, ktorí...

Bezpečná chyba v plugine pre WordPress ohrozila 3 milióny stránok

Aj v minulosti sa objavili bezpečnostné chyby v pluginoch alebo témach...

Špeciálna valentínska zľava 100% na WordPress hosting

Milujeme WordPress! A ty? Na Valentína máme pre milovníkov...