Návody WooCommerce: Ako ľahko vystaviť faktúru?

Obľúbený doplnok WooCommerce pre WordPress pridáva do najpoužívanejšieho systému pre správu webových stránok funkcie eshopu. Lenže jedna z funkcií vo WooCommerce chýba. Faktúry.

Áno, WooCommerce má množstvo výhod a tiež množstvo funkcií. Najväčšou výhodou je, že samotný doplnok je zadarmo. Je teda vhodný aj pre začínajúce eshopy, ktoré si nemôžu dovoliť investovať desiatky eur mesačne do prevádzky webovej stránky. Navyše predávať môžete klasické produkty, ale napríklad aj software a nehmotné produkty.

Inštalácia eshopu WooCommerce prebieha rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného doplnku. Inštalovať ho môžete priamo cez administráciu v časti Pluginy alebo si ho môžete stiahnuť cez respozitár wordpress.org. V administrácii vašej stránky stačí iba kliknúť inštalovať a začiatok máte za sebou.

Základné nastavenia

Základné nastavenia WooCommerce sú pomerne jednoduché. Nastavíte adresu, vyplníte či budete účtovať ceny s DPH alebo bez DPH a urobíte niektoré základné nastavenia pre doručovanie objednávok. Doručovanie môžete vynechať v prípade, keď budete predávať iba nehmotné produkty.

Potom už stačí vytvoriť iba prvý produkt a je hotovo. Takmer hotovo. WooCommerce bohužiaľ nemá zabudovanú podporu pre generovanie faktúr. Pre malé eshopy to až taký problém nie je, pretože faktúru môžete poslať zákazníkovi osobitne mailov, lenže pre väčšie eshopy by to bolo trocha komplikované. Denne generovať aj desiatky faktúr a posielať ich manuálne nie je práve najlepšie riešenie.

Existuje však aj riešenie ako faktúry generovať priamo cez WordPress a plugin WooCommerce. Zákazník má potom po nákupe k dispozícii faktúru priamo aj vo svojom účte. Ako teda na to?

Plugin WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips

Riešení pre generovanie faktúr pre WooCommerce je samozrejme viacero a niektoré si aj dnes predstavíme. Pre slovenských a českých majiteľov eshopov je však ideálnym riešením riešenie WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips. Podporuje totiž polia pre IČO, DIČ a IČ DPH. Bez nich by ste museli pre firmy potom vystavovať samostatné faktúry.

Plugin je navyše dostupný aj v bezplatnej verzii, ktorá má síce obmedzené funkcie, no pre začínajúci eshop bude stačiť. K dispozícii je potom aj platená verzia pluginu, ktorá umožňuje aj generovanie zálohových faktúr a napríklad dobropisov. Výhodou platenej verzie je aj to, že môžete k automaticky generovaným mailom prikladať ďalšie dokumenty. Priložiť teda môžete napríklad obchodné podmienky v PDF a tiež doklady potrebné pred odstúpenie od zmluvy.

Základné nastavenia

Po stiahnutí pluginu je potrebné vykonať základné nastavenia. Pri bezplatnej verzii je nastavení menej, i tak môžete nahrať napríklad vlastné logo, uviesť informácie o vašej firme a pridať aj informácie do päty generovaných dokumentov.

Nevýhodou bezplatnej verzie pluginu je, že k dispozícii máte len jednu šablónu pre generované doklady. Pri platenej potom získate aj ďalšie vzhľady faktúry. Pri platenej verzii si môžete vytvoriť aj vlastnú šablónu pre generované dokumenty. Upraviť samozrejme môžete aj existujúce šablóny a niektoré údaje na faktúre nezobrazovať.

Vygenerované doklady môžete zálohovať na FTP aj Dropbox.

K dispozícii sú aj tri extra polia, kde môžete uviesť ďalšie informácie. Tieto sú však dostupné len pri platenej téme „Modern“. V základnom bezplatnom balíku dostupné nie sú – pokiaľ si nevytvoríte vlastnú tému faktúry.

V platenej verzii potom môžete robiť detailné nastavenia pre zálohové faktúry, riadne faktúry, dodacie listy a tiež pre dobropisy. Nastavovať môžete napríklad číslovanie dokladov, kedy majú byť pripojené k zasielanému mailu zákazníkovi. Môžete nastaviť aj pregenerovanie už vystavených dokladov v prípade, keď ste napríklad niektoré údaje zmenili.

Riadna aj zálohová

Zákazníkovi môžete faktúru sprístupniť aj priamo cez jeho účet. Sprístupniť môžete zálohovú faktúru aj riadnu faktúru. Nastaviť tiež môžete, že po zaplatení sa už bude zobrazovať len riadna faktúra a nie zálohová. Generovanie zálohových faktúr je dostupná len pre platenú verziu pluginu.

Detailne môžete nastaviť aj adresy, ktoré sa zobrazia na faktúre.

Faktúry môžete potom vždy prezerať aj cez administračné rozhranie. Zálohovú aj riadnu faktúru máte kedykoľvek k dispozícii a viete si ju stiahnuť. V prípade platenej verzie môžete dokonca prepojiť generovanie faktúr a ich zálohovanie na Dropbox. Neprídete teda o žiadnu vygenerovanú faktúru alebo iný dokument. Zálohovanie vygenerovaných dokumentov je potom možné aj na klasické FTP.

V platenej verzii pluginu potom môžete generovať aj dodacie listy, ktoré vám pomôžu najmä pri doručovaní zásielok. Dodacie listy opäť môžete sprístupniť aj zákazníkovi v jeho profile. Podobne ako v prípade ostatných dokumentov môžete aj detaile nastaviť  v akom stave objednávky je možné dodací list generovať.

Dobropis

Občas nastanú aj situácie, keď sa váš zákazník rozhodne tovar vrátiť. Vtedy musíte vystaviť dobropis. Vývojári pluginu WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips mysleli aj na túto situáciu. Plugin teda umožňuje aj generovanie dobropisov. Aj pri dobropisoch viete nastaviť v akom stave sa má zákazníkovi poslať dobropis mailom a kedy ho má vidieť vo svojom účte, samozrejmosťou je potom zálohovanie dobropisu na Dropbox a k dispozícii ho máte aj v administrácii objednávky.

Automatizované je aj vystavenie dobropisu.

Plugin WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips ponúka skutočne detailné nastavenia pre váš eshop, aby bolo aj generovanie faktúr hračkou. Výhodou je bezplatná základná verzia, ktorú ocenia najmä začínajúce eshopy. Pri platenej potom máte k dispozícii rôzny vzhľad faktúr a tiež detailné nastavenia. Navyše s pluginom získate plne automatizovaný proces pre generovanie faktúr. Ušetríte teda množstvo času.

V platenej verzii pluginu môžete ku každému mailu pridať aj tri statické PDF súbory, napríklad obchodné podmienky alebo pokynu k vráteniu objednávky.

Platenú verziu pluginu môžete získať od 59 eur. V prípade ak sa rozhodnete zakúpiť aj ďalšie témy pre vaše faktúry, tak si budete musieť priplatiť. Plugin na generovanie faktúr spolu s témami vás vyjde na 79 eur.

SuperFaktura.sk a iDoklad

Okrem pluginu môžete využiť napríklad aj ďalšie služby. Jednou z nich je SuperFaktura.sk. Aj táto služba umožňuje jednoduché prepojenie na systém WooCommerce a generovanie faktúr. Lenže v tomto prípade už nejde o bezplatné riešenie. Aby ste mohli generovať faktúry cez plugin SuperFaktura.sk musíte si zaplatiť predplatné. A nejde práve o najlacnejšie riešenie – mesačne vás bude stáť 16 eur.

Z online riešení je potom možné využiť aj ďalšiu aplikáciu iDoklad. Aj tá ponúka doplnok pre WooCommerce. Lenže aj v prípade tohto riešenia si poriadne priplatíte. Zaplatiť si musíte totiž prémiové predplatné, ktoré vás bude mesačne stáť necelých 10 eur.

Objednajte si WooCommerce hosting od ATLANTIS MEDIA už od 4.95 € za mesiac.

Podobné

Uvádzame nové hostingové balíky až pre 30 domén

Naposledy sme balíky hostingu menili v roku 2021 a už nastal...

Meníme ceny WordPress hostingu. Kúpite ho od 19.95 €

Ceny v obchod rastú a neustále sa zvyšujú. U nás sme sa...

Na situáciu na Ukrajine reagujú aj operátori. Volania aj roaming bude zadarmo

Vojna na Ukrajine sa priamo dotýka aj ľudí, ktorí...

Bezpečná chyba v plugine pre WordPress ohrozila 3 milióny stránok

Aj v minulosti sa objavili bezpečnostné chyby v pluginoch alebo témach...

Špeciálna valentínska zľava 100% na WordPress hosting

Milujeme WordPress! A ty? Na Valentína máme pre milovníkov...