Akú vybrať tú správnu doménu? Je lepšia slovenská doména alebo generická doména?

Časy, keď sme mali na výber úzky okruh domén sú už dávno minulosťou. Dnes máte na výber stovky domén druhej úrovne od klasických národných, cez generické až po kreatívne. Ktorú doménu druhej úrovne vybrať?

V minulosti sme mali na výber pár desiatok väčšinou národných domén, ktoré boli určené pre jednotlivé štáty a k tomu úzky okruh generických domén. Národné domény sa viažu na konkrétny región alebo štát (napríklad .sk doména pre Slovensko alebo .cz doména pre susedné Česko).

Na výber máte potom aj generické domény, ktoré nie sú viazané na konkrétny štát (napríklad .com, .eu alebo .org). Okrem klasických generických domén máte na výber aj mnoho kreatívnych domén ako je napríklad .wtf, .xyz alebo napríklad .space, .tech, či .cool.

Dôležitý krok

Výber domény je veľmi dôležitý. Zmeniť doménu nie je práve najjednoduchšie a hlavne to pre vás znamená prakticky začať budovanie webu od základov. Takže pred voľbou domény by ste mali myslieť na niekoľko dôležitých vecí.

V prvom rade – je pekné mať kreatívnu doménu, ale skutočne to tvoj web potrebuje? Ak plánuješ svoje produkty a služby predávať prioritne na Slovensku, nie je vhodné voliť generické domény alebo kreatívne domény. Má to hneď niekoľko dôvodov.
Pri generických doménach totiž ani Google hneď nevie k doméne priradiť správny štát. Pri zlom nastavení vašej stránky sa vám môže stať, že namiesto zákazníkov zo Slovenska k vám bude Google posielať návštevníkov napríklad z USA. To je niečo, čo rozhodne nechcete. Pokiaľ teda neplánujete svoje produkty a služby predávať globálne.

Myslite na budúcnosť

Výber domény je dôležitý aj pri budúcom rozvoji vášho blogu alebo podnikania. Nezabudnite, že ak teraz poskytuje jednu konkrétnu služba, tak to neznamená, že budúci rok nebudete poskytovať služieb desať. Ak zvolíte doménu, ktorá sa viaže na jednu službu môžete mať v budúcnosti problém – doména nebude zodpovedať tomu, čo na nej prevádzkujete.

Mnoho prevádzkovateľov hostingu vám už pri registrácii núti alternatívne domény k tej, ktorú práve kupujete. Aj tu myslite hlavne na to, či to skutočne je nutné. Aj mimo Slovenska môžete napríklad fungovať so slovenskou doménou .sk. Nie je problém vytvoriť viacjazyčný web a je to väčšinou praktickejšie ako prevádzkovať niekoľko domén.

Jednoduchá a bez zvláštnych znakov

Doména môže mať maximálne až 63 znakov – ozaj sa vám chce, ale písať tých 63 znakov? Asi nie. Doména by nemala byť príliš krátka, príliš všeobecná, ale na druhú stranu ani príliš dlhá.

Už dopredu vám hovoríme – zabudnite na špeciálne znaky ako sú napríklad pomlčky. Nezabudnite, že väčšina ľudí k vám na web pôjde z mobilu a špeciálne znaky a tiež napríklad čísla má mnoho klávesníc na mobiloch až po použití ďalšej špeciálnej klávesnice.

Ľudia sú vo všeobecnosti tvory lenivé, takže na špeciálne znaky v názve domény rovno zabudnite. Pri .eu doméne môžete použiť napríklad aj našu diakritiku, ale to rovnako nie je práve najšťastnejšie riešenie.

Doména spolu s hostingom

K doméne samozrejme patrí aj hosting. Je pritom jedno, či na vašej doméne pobeží iba bežná firemná stránka, blog alebo napríklad nový eshop. Vždy je jednoduchšie, ak všetko funguje pod jednou strechou.

Ušetriť na novej doméne pár centov môže znamenať problémy s nasmerovaním domény na hosting alebo s výpadkami. Nezabudnite, že to najhoršie, čo sa vám môže stať je výpadok. Svoje o tom vieme všetci, po včerajšom výpadku Facebooku, Instagramu, Messengera a tiež komunikátora WhatsApp.  

Podobné

Uvádzame nové hostingové balíky až pre 30 domén

Naposledy sme balíky hostingu menili v roku 2021 a už nastal...

Meníme ceny WordPress hostingu. Kúpite ho od 19.95 €

Ceny v obchod rastú a neustále sa zvyšujú. U nás sme sa...

Na situáciu na Ukrajine reagujú aj operátori. Volania aj roaming bude zadarmo

Vojna na Ukrajine sa priamo dotýka aj ľudí, ktorí...

Bezpečná chyba v plugine pre WordPress ohrozila 3 milióny stránok

Aj v minulosti sa objavili bezpečnostné chyby v pluginoch alebo témach...

Špeciálna valentínska zľava 100% na WordPress hosting

Milujeme WordPress! A ty? Na Valentína máme pre milovníkov...