Vyšiel WordPress 5.8 Tatum. Widgety ako bloky, koniec IE11 a podpora pre WebP

Včera vyšla nová verzia systému WordPress 5.8 Tatum. Pomenovaná je na počesť Arta Tatuma, legendárneho jazzového klaviristu. Jeho impozantná technika a ochota posúvať hranice inšpirovala hudobníkov a zmenil to, čo si ľudia mysleli, že sa dá urobiť.

Podobný je aj nový WordPress 5.8. Vývojári opravili niektoré chyby, ale hlavne sa venovali práci s blokmi. Tie by teraz mali získať nové možnosti ovládania, nové funkcie a mali by sa dostať ešte viac do popredia.

Widgety ako bloky

Pribudla možnosť spravovať widgety pomocou blokov. Ide o výraznú zmenu práce s widgetmi, na ktorú si budeme zrejme chvíľu zvykať. V časti widgety teda nenájdete už klasické rozloženie všetkých widgetov a potom jednotlivé umiestnenia. Widgety sa vám zobrazia rovnako ako bloky v článku. Vývojári, ale sľubujú nové funkcie.

Teraz môžete pridávať widgety pomocou blokov na svojom webe aj v živom náhľade pomocou nástroja na prispôsobenie. To otvára nové možnosti vytvárania obsahu: od mini rozložení bez kódu až po rozsiahlu knižnicu blokov jadra a blokov tretích strán.

Chvíľu zrejme potrvá kým vývojári upravia témy, aby bola nová funkcionalita aj použiteľná. Myslite na to pred samotnou aktualizáciu vašej inštalácie WordPressu.

Zobrazte príspevky s novými blokmi a vzormi

Nový blok Query Loop Block umožňuje zobraziť príspevky na základe zadaných parametrov. Ľahko zobrazujte príspevky z konkrétnej kategórie, napríklad môžete ľahko vytvoriť zoznam článkov s vašimi cestovateľskými zážitkami alebo zoznam vašich obľúbených receptov.

„Ber to ako zložitejší a výkonnejší blok najnovších príspevkov! Navyše, návrhy vzorov uľahčujú vytváranie zoznamu príspevkov s požadovaným dizajnom ako nikdy predtým,“

uviedli vývojári k poznámkam k vydaniu na blogu WordPress.

Upravte šablóny príspevkov

Na úpravu šablón, ktoré obsahujú váš obsah, môžete použiť známy editor blokov – jednoducho aktivujte tému, ktorá podporuje túto funkciu. Prejdite z úpravy svojich príspevkov na úpravy stránok a späť, a to všetko pri použití známeho editora blokov.

V rámci kompatibilných tém je k dispozícii viac ako 20 nových blokov. Prečítajte si viac o tejto funkcii a o tom, ako s ňou experimentovať, v poznámkach k vydaniu.

Prehľad štruktúry stránky

Niekedy potrebujete jednoduchú stránku, ale niekedy potrebujete niečo trochu robustnejšie. Ako bloky pribúdajú, objavujú sa vzory a tvorba obsahu sa zjednodušuje, sú potrebné nové riešenia, ktoré uľahčujú navigáciu v zložitom obsahu.

Zobrazenie zoznamu je najlepší spôsob presunu blokmi. Pretože zobrazenie zoznamu poskytuje prehľad všetkých blokov a môžete rýchlo prejsť na blok, ktorý potrebujete.

Štýl a vyfarbenie obrázkov

Vyfarbite svoj obrázok a zakryte bloky duotónovými filtrami! Duotone môže vašim návrhom pridať farbu a upraviť obrázky (alebo videá) tak, aby sa dobre integrovali do vašich tém.

Duotónový efekt si môžete predstaviť ako čiernobiely filter, ale namiesto toho, aby boli tiene čierne a svetlé odtiene bielej, môžete pre tieň a odlesky zvoliť vlastnú farbu. V dokumentácii sa dozviete viac o tom, ako to funguje.

Pridanie podpory pre WebP

WebP je moderný formát obrázkov, ktorý poskytuje vylepšenú bezstratovú a stratovú kompresiu obrázkov na webe. Obrázky WebP sú v priemere o 30% menšie ako ich ekvivalenty JPEG alebo PNG, čo vedie k rýchlejším a menšej šírke pásma. Od teraz ich podporuje aj WordPress.

Zrušenie podpory pre Internet Explorer 11

Podpora aplikácie Internet Explorer 11 bola od tohto vydania zrušená. To znamená, že môžete mať problémy so správou svojho webu, ktoré sa v budúcnosti neodstránia.

Ak momentálne používate IE11, vývojári dôrazne sa odporúčajú prejsť na modernejší prehliadač.

Podobné

Uvádzame nové hostingové balíky až pre 30 domén

Naposledy sme balíky hostingu menili v roku 2021 a už nastal...

Meníme ceny WordPress hostingu. Kúpite ho od 19.95 €

Ceny v obchod rastú a neustále sa zvyšujú. U nás sme sa...

Na situáciu na Ukrajine reagujú aj operátori. Volania aj roaming bude zadarmo

Vojna na Ukrajine sa priamo dotýka aj ľudí, ktorí...

Bezpečná chyba v plugine pre WordPress ohrozila 3 milióny stránok

Aj v minulosti sa objavili bezpečnostné chyby v pluginoch alebo témach...

Špeciálna valentínska zľava 100% na WordPress hosting

Milujeme WordPress! A ty? Na Valentína máme pre milovníkov...